واردات و پخش انواع نهاده های کشاورزی
استان البرز- کرج
9664 3621 26 98+
دفتر کرج
شنبه-جمعه: 08:30 - 17:00

یخ زرگی یا سرما زدگی درختان در اوایل بهار همه ساله موجب خسارت به باغداران میگردد ، خسارت های این موضوع میتواند با مدیریت صحیح و به موقع به حداقل برسد.

راه حل جلو گیری از سرما زدگی

1- استفاده از ارقام دیر گل در زمان احداث باغات : این ارقام با توجه به اینکه دیرتر شکوفه میدهد میتواند خسارت حاصل از سرما را به حداقل برساند .
2-- استفاده از ترکیبات شیمیایی

استفاده از اتفن درختان میوه هسته دار در پاییز موجب دیر باز شدن جوانه‌ها به مدت ۱۲-۴ روز در بهار می‌شود. استفاده از هورمون نفتالین استیک اسید در بهار موجب تا خیر ۲-۱ هفته در زمان گلدهی درختان می‌گردد.
3- سطح خاک در محافظت دمای هوا تاثیر دارد و اختلاف دمای حدود ۱/۷ درجه سانتی گراد ایجاد میکند. برای محافظت در برابر سرما و یخبندان‌های ناشی از تشعشع، خاک باید مرطوب و عاری از علف‌های هرز و شخم نخورده باشد. زیرا زمین شخم خورده دارای هوای بیشتر بوده و گرمای ویژه کمتری دارد از این رو خاک شخم خورده سریع‌تر سرد می‌شود، اما خاک‌های مرطوب دیرگرم شده و دیرتر دمای خود را از دست می‌دهند علف‌های سطح خاک نیز نوعی هدایت کننده گرما از خاک به هوا می‌باشند تدابیر زارعی ذکر شده یخ زده گی را در لایه ۱۵ سانتی متر سطح خاک به تاخیر می‌اندازد و بویژه برای جلو گیری از سرما زدگی گیاهانی همچون توت فرنگی و انگور موثر واقع می‌گردد.
4- گرم کردن باغ توسط بخاری‌های باغی

کار گذاشتن بخاری یا پلار‌های باغی در قسمت‌های مختلف باغ و سوزاندن موادی همچون چوب نفت یا گازوییل موجب گرم شدن باغ می‌گردد. این روش در مناطق سردسیری ممکن است تاثیر زیادی نداشته باشد، اما در مناطق نیمه گرمسیری مثلا در باغات مرکبات، انار، انجیر زیتون و ... می‌تواند موثر واقع شود.
5-- ایجاد بادشکن در اطراف باغ

کشت درختان باد شکن همچون چنار زبان گنجشک، افرا و ... در جهت شمالی که باد‌های سرد می‌وزد موجب محافظت درختان میوه از سرما می‌شود.

حال اگر با تمام این تدابیر درختمان یخ زد ، چکار کنیم

اگر با انجام تمام موارد فوق باغ دچار سرما زدگی گردید ، میتوانیم با استفاده از محلول پاشی با کود اسید امینه از شدت خسارت وارده بکاهیم.

img_divider

مزایای اصلی خدمات

فروشگاه گاردن شاپ با ارائه خدمات فنی و فروش ادوات کشاورزی با بالاترین کیفیت از بهترین شرکتهای تولیدی داخلی و خارجی در خدمت باغداران ، کشاورزان و علاقهمندان به گل و گیاه در سراسر کشور میباشد.

  سرعت
 کیفیت
 فناوری
  تخصص
  قیمت مناسب

علاقه مند به این سرویس هستید؟ رزرو وقت